Ndërlidhjet

Dodik paralajmëron takim me Putinin


Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik.

Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik, paralajmëroi për muajin korrik takimin me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

“Takimi është pjesë e një komunikimi të rregullt, që jep rezultate”, tha Dodik.

Ai ka takuar Putinin edhe në shtator të vitit të kaluar.

Të hënën, ndërkaq, me Putinin është takuar edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Perëndimi është gjithnjë e më i shqetësuar për ndikimin e mundshëm të Rusisë në Ballkan.

“Rusia është partner i mirë dhe kurrë nuk kemi pasur kërkesa prej saj. Nëse Perëndimi dhe Rusia nuk funksionojnë mirë, kjo nuk do të thotë se ne duhet të jemi dëm kolateral”, tha Dodik.

XS
SM
MD
LG