Ndërlidhjet

Sulmohet konsullata e Polonisë në perëndim të Ukrainës


Lutsk,Ukrainë

Sulmues të paidentifikuar raportohet se kanë hapur zjarrë në konsullatën e Polonisë në qytetin veriperëndimor Lutsk në Ukrainë, mëngjesin e sotëm.

Nga sy sulm është dëmtuar çatia e konsullatës dhe janë thyer xhamat.

Duke cituar dëshmitarë nga vendi i ngjarjes, portali Volyn24 ka raportuar se incidenti ka ndodhur në orët e hershme të 29 marsit, menjëherë pas mesnatës.

Nga ky incident nuk raportohet për të lënduar.

Policia në vendin e ngjarjes ka gjetur një granata hedhës, raporton një televizion ukrainas.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Pavlo klimkin ka shprehur indinjatën e tij për këtë sulm, duke e quajtur “akt të shëmtuar i atyre që kundërshtojnë miqësinë tonë me Poloninë”.

Klimikin po ashtu ka shkruar në Tëitter se autoritetet ukrainase janë të përkushtuara për të gjetur dhe dënuar sulmuesit.

XS
SM
MD
LG