Ndërlidhjet

Pakistan: Nga eksplodimi afër një xhamie ka të vrarë dhe të plagosur


Pamje pas një eksplodimi të mëparshëm në Paraçinar të Pakistanit

Një eksplodim në rajonin Paraçinar në Pakistan, i banuar kryesisht me popullatë shiite, janë vrarë së paku 5 vetë dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë, kanë thënë zyrtarët.

Administratori qeveritar, Zahid Hussain, tha seshpërthimi i sotëm ishte shkaktuar nga një bombë afër një xhamie shiite dhe tregut të qytetit.

Dëshmitarët thanë se së paku tetë vetë janë vrarë në Paraçinar, që është kryeqytet i rajonit fisnor Kurram, në kufi me Afganistanin.

Asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë eksplodim.

Nga një eksplodim i tillë në Paraçinar më 21 janar, ishin vrarë 24 vetë dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Për këtë sulm, përgjegjësinë e patën marrë talibanët pakistanezë.

XS
SM
MD
LG