Ndërlidhjet

Turqia thotë se do të mbajë prani ushtarake në Siri


Foto nga arkivi

Ushtria turke thotë se do të vazhdojë të ketë prezencë ushtarake në Siri për të parandaluar çdo “formacion të padëshiruar” dhe për siguruar stabilitet në rajon.

Deklarata e 31 marsit, vjen dy ditë pasi Turqia njoftoi se do të përfundojë fushatë ushtarake të quajtur “Mburoja e Eufratit”, në afërsi të kufirit turk në veri të Sirisë.

Në deklaratë thuhet se ajo fazë e operacionit kundër militantëve të Shtetit Islamik dhe “terroristëve” ka përfunduar “me sukses”, por nuk është treguar se cila do të jetë fushata e re ushtarake brenda Sirisë.

“Ne po vazhdojmë operacionit tona për të mbrojtur sigurinë kombëtare, për të parandaluar formimin e formacioneve të padëshiruara dhe të lejojmë që vëllezërit dhe motrat tona siriane të kthehen në shtetin e tyre. Do të vazhdojmë të mbajmë sigurinë dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në deklaratën e ushtrisë turke.

Turqia nisi operacionin e quajtur “Mburoja e Eufratit” gushtin e kaluar, duke larguar nga zona afër kurfirit turk, militantët e Shtetit Islamik.

Konflikti në Siri, që ka nisur më 2011, vlerësohet se ka lënë të vdekur mbi 300,000 persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara mbështesin fraksione të ndryshme që luftojnë trupat qeveritare të presidentit Bashar al-Assad, ndërkaq Rusia dhe Irani mbështesin Assadin.

XS
SM
MD
LG