Ndërlidhjet

Suedi: Policia thotë se i arrestuari është i dyshuar se ishte shofer i kamionit


Policia duke e evakuuar stacionin kryesor hekurudhor në Stokholm pasi dje një kamion u përplas në turmën e njerëzve

Policia e Suedisë tha sot se një person i arrestuar për “dyshim për krim terrorist”, po ashtu, është i dyshur se ishte shofer i kamionit, që dje u përplas në turmën e njerëzve në pjesën qendrore të Stokholmit, duke i vrarë katër vetë dhe plagosur 15 të tjerë.

“Ne konsiderojmë se personi i arrestuar është i dyshuar se e kishte kryer” sulmin, tha zëdhënësi i policisë në Stokholm, Lars Bystrom.

Ky person ishte arrestuar dje në një lagje veriore të Stokholmit.

Radioja publike suedeze dhe gazeta, Aftonbladet, kanë raportuar se i dyshuari në paraburgim është një person 39 vjeçar me origjinë nga Uzbekistani.

Duke cituar burime policore, transmetuesi suedez, SVT, ka raportuar se ishte arrestuar edhe një person tjetër, por policia nuk ka bërë komente lidhur me këtë çështje .

Autoritetet e Stokholmit thanë sot herët në mëngjes se gjashtë persona të plagosur janë liruar nga spitali, ndërsa tetë vetë të tjerë dhe një fëmijë, ende mbeten në spital.

XS
SM
MD
LG