Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Somali: Sulm vetëvrasës në një bazë ushtarake


Foto ilustrim

Një sulmues vetëvrasës ka shpërthyer eksplozivët e tij në një akademi ushtarake në perëndim të kryeqytetit somalez, duke lënë të vrarë të paktën 5 ushtarë, raporton AP.

Koloneli Abdi Hassan ka thënë se sulmuesi ishte veshur me uniformë ushtarake dhe kishte hyrë në kampin trajnues mëngjesin e së hënës. Ai kishte detonuar eksplozivët e tij, pranë ushtarëve dhe oficerëve.

Grupi ekstremist islamik në Somali, al-Shabab, ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

XS
SM
MD
LG