Ndërlidhjet

Suedi: Përkujtohen viktimat e sulmit me kamion


Në Suedi është mbajtur një minutë heshtje, në kujtim të viktimave nga sulmi i javës së kaluar me kamion, që dyshohet se u krye nga një person nga Uzbekistani.

Një turmë e madhe u mblodh në rrugën Drottininggatan, ku sulmuesi përplasi kamionin e tij në turmën e njerëzve, duke vrarë katër persona dhe plagosur 15 të tjerë.

Një ceremoni e ngjashme zyrtare është mbajtur po ashtu në Stokholm, ku kanë marrë pjesë kryeministri Stefan Lofven, Mbreti Carl XVI Gustaf dhe shumica e anëtarëve e familjes mbretërore dhe kryetari i Stokholmit, Karin Wanngard.

“Ne kurrë nuk do të dorëzohemi përpara dhunës. Ne kurrë nuk do lejojmë që terrori të fitojë”, ka thënë Wanngard.

“Stokholmi do të vazhdojë të jetë qyteti i hapur dhe tolerant”, ka shtuar ai.

I dyshuari i këtij sulmi është arrestuar disa orë pas sulmit.

XS
SM
MD
LG