Ndërlidhjet

Mattis: Qeveria e Sirisë ka kryer sulm kimik, nuk ka provë për rolin rus


Sekretari amerikan i mbrojtjes në konferencën e djeshme për gazetarë në Pentagon

Pentagoni po zhvillon hetime nëse Rusia ka luajtur ndonjë rol në sulmin vdekjeprurës kimik të javës së kaluar në Siri, por ka shprehur përkushtim se aktualisht vetëm qeveria e Sirisë e ka orkestruar atë, tha mbrëmë sekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis.

“Personalisht e kam rishqyrtuar inteligjencën dhe nuk ka dyshim se regjimi i Sirisë është përgjegjës për vendimin për të sulmuar dhe për vetë sulmin” në qytetin Kan Sheikoun, më 4 prill, nga i cili u vranë 87 vetë, tha zoti Mattis.

Derisa disa zyrtarë amerikanë kanë thënë se besojnë se Rusia kishte luajtur rol, duke theksuar se i ka pasur forcat e vendosura në bazën e njejtë ajrore prej nga aeroplanët sirianë e lansuan sulmin, Mattis tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë provë për involvim të Rusisë.

“Ishte shumë e qartë se regjimi i Assadit e planifikoi, e orkestroi dhe e ekzekutoi atë, dhe përtej kësaj ne nuk mund të themi asgjë në këtë moment”, tha sekretari i mbrojtjes, Jim Mattiss.

XS
SM
MD
LG