Ndërlidhjet

Dhjetëra të vrarë nga një shpërthim në afërsi të Alepos


Foto nga arkivi

Të paktën 22 persona janë vrarë, pasi një makinë-bombë ka goditur autobusë që bartnin sirianë të cilët po evakuoheshin nga qytetet e rrethuara nga rebelët.

Media shtetërore ka raportuar se një sulmues vetëvrasës ka shpërthyer eksplozivët që kanë lënë të vdekur 22 persona.

Vëzhguesi sirian për të drejtat e njeriut ka thënë se nga ky shpërthim janë vrarë mbi 24 persona.

Autobusët po bartinin mijëra shiitë, të cilët mbështesin qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad,

Ata po evakuoheshin për në Alepo nga disa disa fshatëra që gjenden në vijat e luftës, ndërmjet forcave qeveritare dhe grupeve rebele.

Shumica e popullsisë në Siri janë sunitë.

XS
SM
MD
LG