Ndërlidhjet

OKB kërcënon me sanksione të reja Korenë e Veriut


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara dënoi fuqishëm testin e fundit raketor të Koresë së Veriut dhe kërcënoi se do të vendosë sanksione të reja kundër Phenjanit për “sjelljen destabilizuese”.

Këshilli, me një deklaratë unanime, kërkoi që Koreja e Veriut “të mos kryejë më teste bërthamore” dhe tha se “aktivitetet e paligjshme raketore të Phenjanit janë duke rritur tensionet në rajon dhe përtej”.

Këshilli kërcënoi se do të ndërmarrë masa të tjera, përfshirë sanksione, për të trajtuar çështjen e Koresë Veriore.

“Nëse na duhet të nisim të shikojmë kah sanksionet ose veprimet e tjera, do ta bëjmë”, tha për gazetarët ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley.

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit ranë dakord për deklaratën e hartuar nga SHBA pasi Rusia këmbënguli që nevoja për gjetjen e një zgjidhjeje paqësore përmes dialogut, të përfshihet në tekstin final.

Koreja e Veriut ka kryer në fundjavën e kaluar testin e fundit raketor, ndonëse ka dështuar.

XS
SM
MD
LG