Ndërlidhjet

SHBA vendos sanksione ndaj sirianëve për sulmin e dyshuar kimik


Khan Sheikhun, Siri

Qeveria amerikane ka njoftuar se ka vendosur “sanksione gjithpërfshirëse” për zyrtarët e qeverisë siriane, në përgjigje për sulmin me gaz sarin ndaj civilëve, të kryer nga forcat e presidentit Bashar al-Assad, më herët gjatë prillit.

Departamenti amerikan i Thesarit, më 24 prill, ka urdhëruar ngrirjen e pasurisë në SHBA të 271 punonjësve të Qendrës Studimore Shkencore të Sirisë (SSRC).

Sanksionet gjithashtu do të bëjnë të paligjshëm për çdo person apo biznes amerikan që punon me këta 271 individë.

Departamenti i Thesarit ka thënë se SSRS është përgjegjës për prodhimin e armëve kimike dhe Uashingtoni mendon se ato janë përdorur në sulmin e 4 prillit.

Sulmi i dyshuar kimik ka vrarë 87 njerëz në provincën Idlib.

“Këto sanksione gjithpërfshirëse kanë për cak Qendrën Shkencore që ka mbështetur diktatorin Bashar al-Assadm në sulmin e tmerrshëm kimik ndaj civilëve të pafajshëm”, ka thënë Sekretri i Thesarit, Steven Mnunin.

Ai ka thënë se sanksionet janë “mesazh i fortë” që Uashingtoni do të “mbajë përgjegjës të gjithë regjimin e Assadit”.

Më 7 prill, SHBA sulmoi me raketa një bazë ajrore siriane, në përgjigje ndaj sulmit të dyshuar kimik.

XS
SM
MD
LG