Ndërlidhjet

Macron dhe Le Pen marrin pjesë në varrimin e policit të vrarë në Paris


Emmanuel Macron dhe Marine Le Pen, dy kandidatët për president të Francës, kanë marrë pjesë në varrimin e policit të vrarë në sulmin në Paris që ndodhi javën e kaluar.

Macron dhe Le Pen ishin në mesin e qindra njerëzve që morën pjesë në varrimin e policit, Xavier Jugele, 37-vjeçar, i cili u vra gjatë të shtënave në Champs Elysees.

Grupi militant, Shteti Islamik tha se një luftëtar i tij, e ka kryer këtë sulm.

Autoritetet franceze kanë thënë se sulmuesi është Karim Cheurfi, 39-vjeçar francez, i cili u vra nga autoritet franceze.

Presidenti i Francës, Francois Hollande e ka nderuar policin e vrarë Jugele, me “Legjionin e Nderit”, që është një prej nderimeve më të larta në Francë.

XS
SM
MD
LG