Ndërlidhjet

Merkel takohet me Mbretin saudit


Angela Merkel, foto nga arkivi

Kancelarja gjermane Angela Merkel është takuar me Mbretin saudit Salman bin Abdulaziz Al-Saud teksa ka filluar vizitën në Arabinë Saudite, e cila pritet të fokusohet në marrëdhëniet dypalëshe dhe përgatitjet për takimin e radhës së G20-ës.

Mbreti Salman e ka pritur Merkelin në pallatin e tij në qytetij Jeddah, ka njoftuar agjencia shtetërore e lajmeve, SPA. Dy liderët, kanë nënshkruar disa marrëveshje të bashkëpunimit.

Merkel pritet që të diskutojë me zyrtarët sauditë për agjencën e takimit të G20-ës, që do të mbahet në korrik, përfshirë këtu edhe për marrëveshjen për klimën të Parisit, si dhe për vendimet e G20-ës për energjinë.

“Do të merren vendime se si Gjermania mund të mbështetë përpjekjet saudite për të diversifikuar ekonominë dhe për të ulur varshmërinë nga energjia që prodhohet nga djegia e karburantit fosil”, ka thënë një zyrtar gjerman, para vizitës së Merkelit në Arabinë Saudite.

Merkel gjithashtu pritet që t’i bëj thirrje Arabisë Saduite që të ulë tensionet me Iranin.

XS
SM
MD
LG