Ndërlidhjet

Siri: Të paktën 24 persona të vrarë nga një sulm vetëvrasës në një kamp refugjatësh


Siri - Ilustrim

Të paktën 24 persona u vranë të martën si pasojë e një sulmi të grupit të Shtetit Islamik në një kamp refugjatësh në anën siriane të kufirit me Irakun, shkruan Monitor.

"Ishin, së paku pesë sulmues vetëvrasës të cilët shpërthyen vetveten jashtë dhe brenda kampit të refugjatëve irakianë dhe sirianëve të zhvendosur në provincën Hasakeh”, tha shefi i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, Rami Abdel Rahman.

Më pas, shpërthyen përleshje të ashpra midis luftëtarëve të ashtuquajturit Shteti Islamik me pjesëtarët e Forcave Demokratike të Sirisë dhe aleancës me luftëtarë kurdë dhe arabë. Disa nga këta të fundit, u raportua se ishin në mesin e të vdekurve nga sulmi, tha Abdel Rahman, për AFP.

XS
SM
MD
LG