Ndërlidhjet

Putin dhe Erdogan do të flasin për situatën në Siri


Fotografi nga arkivi

Presidenti rus, Vladimir Putin sot do të takohet me homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, në Soçi, ku pritet që biseda e tyre të fokusohet në konfliktin sirian.

“Problemet e Srisë sigurisht se do të diskutohen gjatë këtij takimi”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Rusia dhe Turqia, që mbështesin palë të kundërta në luftën në Siri, janë duke rindërtuar marrëdhëniet e tyre, që prej se avionët turq rrëzuan një avion rus gjatë vitit 2015.

Erdogan, para se të nisej për në Soçi u tha gazetarëve se zgjidhja politike për krizën siriane, është qëllim i përbashkët për Ankaranë dhe Moskën.

Putin dhe Erdogan gjithashtu pritet të diskutojnë për marrëdhëniet tregtare mes dyja shteteve.

XS
SM
MD
LG