Ndërlidhjet

Princi Filip tërhiqet nga jeta publike


Mbretëresha Elizabeth dhe princi Filip.

Duka i Edinburgut do të tërhiqet nga detyrat mbretërore këtë vjeshtë, bëri të ditur Pallati Bukinghem.

Vendimi është marrë nga vetë princi Filip dhe është mbështetur nga mbretëresha, tha një zëdhënës i Pallatit, transmeton BBC.

Ai do të marrë pjesë në angazhimet e planifikuara deri në muajin gusht, qoftë vetëm, qoftë në shoqëri të mbretëreshës, por nuk do të pranojë ftesa të reja.

Princi, muajin e ardhshëm, mbush 96 vjet.

Ai dhe mbretëresha do të festojnë 70-vjetorin e martesës së tyre në nëntor.

XS
SM
MD
LG