Ndërlidhjet

Koreja e Veriut thotë se ka arrestuar një qytetar amerikan


Lideri verikorean, Kim Jong Un

Koreja e Veriut ka thënë sot se ka arrestuar një tjetër qytetar amerikan, nën dyshimin se ka kryer akte ndaj shtetit.

Kim Hak Song është arrestuar më 6 maj. Ai punonte në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë të Phenjanit, ka njoftuar agjencia verikoreane, KCNA.

“Një institucion i rëndësishëm tani është duke kryer hetime të detajuara për krimet e kryera nga ai”, ka thënë kjo agjenci.

Edhe një qytetar tjetër amerikan, Kim Sang Dok, u arrestua në muajin prill, për veprime armiqësore, ka njoftuar media shtetërore e Koresë së Veriut.

Arrestimet e qytetarëve amerikanë vijnë në kohën e tensionimit të raporteve mes Uashingtonit he Phenjanit për shkak të programit bërthamor dhe testeve raketore të Koresë së Veriut.

XS
SM
MD
LG