Ndërlidhjet

Demokratët në SHBA duan të dëgjojnë dëshmi nga Kushner


Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner.

Demokratët në Shtetet e Bashkuara kërkuan të dëgjojnë dëshmi nga këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner, i cili dyshohet se ka bërë përpjekje të krijojë komunikime sekrete me Rusinë përpara se të inaugrohej presidenti Donald Trump, i cili është vjehrri i tij.

Akuzat janë publikuar javën e kaluar në gazetat New York Times dhe Washington Post.

Përfaqësuesi demokrat, Adam Schiff, anëtar i Komitetit për Inteligjencë, tha se “është shqetësuese” që një anëtar i rëndësishëm i ekipit të Trumpit ka bërë përpjekje të krijojë lidhje sekrete me Rusinë.

Rusia akuzohet se ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016.

Avokatët e Kushnerit kanë thënë se ai është i gatshëm të flasë me hetuesit për kontaktet e tij të jashtme dhe punën e tij në fushatën e Trumpit.

Akuzat për lidhje me Rusinë e kanë përcjellë presidencën e Trumpit prej fillimit, por kreu i Shtëpisë së Bardhë i ka hedhur poshtë ato, duke i cilësuar si “lajme të rreme”.

XS
SM
MD
LG