Ndërlidhjet

Hutchison nominohet që të jetë përfaqësuese e SHBA-ve në NATO


Shtëpia e Bardhë mbrëmë e ka nominuar ish-senatoren nga Teksasi, Kay Bailey Hutchison, që të jetë përfaqësuese e përhershme e Shteteve të Bashkuara në Këshillin e NATO-s.

Zonja Hutchison, 73 vjeçare, ishte anëtare e Senatit në periudhën 1993 – 2013 dhe ishte e angazhuar në nënkomitetet për mbbrojtje dhe ndërtim ushtarak.

Ajo, po ashtu, ishte avokate dhe gazetare televizive.

Në të kaluarën, përfaqësues të Shteteve të Bashkuara në NATO, që është nivel i ambasadorit, ishin edhe eksperti i njohur për politikë të jashtme, Nicholas Burns, ish-zëdhënësja e Departamentit amerikan të shtetit, Victoria Nuland, ish-sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld, e të tjerë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë fushatës zgjedhore ka pasur qëndrim të ftohtë ndaj aleancës veriatlantike, ndërsa një kohë e pat vlerësuar si “të vjetruar”, por si president ka pranuar se NATO-ja ka vlerë.

Gjatë samitit të NATO-s, muajin e kaluar në Bruksel, zoti Trump i ka kritikuar aleatët se nuk i kanë paguar kontributet për mbrojtje reciproke dhe ka shkaktuar nervozë duke mos e mbështetur qartas parimin e mbrojtjes kolektive të NATO-s.

Por, pas largimit nga Brukseli, ai deklaaroi se është “absolutisht”i përkushtuar për Artikullin 5 të NATO-s për mbrojtje reciproke.

XS
SM
MD
LG