Ndërlidhjet

Babanov: Komiteti i zgjedhjeve në Kirgizi po mbështetë vetëm një kandidat


Omurbek Babanov

Ekipi i fushatës së kandidatit për president në Kirgizi, Omurbek Babanov, kanë akuzuar zyrtarët e zgjedhjeve për pengim të fushatës dhe mbështetje të kandidatit favorit të Presidentit të tanishëm, Almazbek Atambaev.

Akuzat vijnë disa orë pasi Komisioni qendror i zgjedhjeve ( BSK) kanë lëshuar një urdhër ndaj Babanov, rreth një shkelje në fushatë, që mund ta pengojë atë që të marrë pjesë në zgjedhje më 15 tetor.

“Ne besojmë se BSK po punon vetëm për një kandidat, që është kundërshtar i Omurbek Babanov”, ka thënë zëdhënësi i Babanovit, Mirsuljan Namazaliev.

XS
SM
MD
LG