Ndërlidhjet

Presidenti filipinas refuzon ndihmën financiare nga Britania


Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, thotë se i ka kërkuar sekretarit të tij të financave që të refuzojë një paketë financiare nga Britania.

Ai ka shtuar se është gati të shkëpusë të gjitha lidhjet diplomatike me të gjitha vendet e evropiane, rreth aksioneve të tij vdekjeprurëse në luftimin e drogës.

Presidenti Duterte kërcënoi në një televizion të premten, duke thënë se do “të deklarojë një qeveri revolucionare deri në fund të mandatit të tij”, që e lejon atë të arresojë kundërshtarët dhe të filloj një luftë të gjithandshme kundër guerrilasve komunistë nëse ata tentojnë ta destabilizojnë qeverinë e tij.

XS
SM
MD
LG