Ndërlidhjet

Më shumë se 180 të vdekur nga shpërthimi në Somali


Ilustrim

Nga shpërthimi më vdekjeprurës i parë ndonjëherë në kryeqytetin e Somalisë, deri më tani numri i të vdekurve ka arritur në 189 persona, dhe 200 të tjerë të lënduar.

Sipas policisë, këto shifra e regjistrojnë këtë si sulmin më vdekjeprurës në kombin Afrikan.

Doktorët po bëjnë përpjekje për të shëruar viktimat e lënduara rëndë, disa prej tyre të djegur në shkallën më të lartë.

Zyrtarët frikësohen se numri i të vdekurve mund të rritet pas sulmit të kamionit që shpërtheu në një rrugë afër ministrive kyçe ne Somali.

“Nuk kam çfarë të them, kemi humbur gjithcka”, vajton Zainab Sharif, nëna e katër fëmijëve, e cila e humbi burrin e saj gjatë sulmit.

Presidenti, Mohamed Abdullahi Mohamed, ka deklaruar tri ditë zije në vend dhe ka bërë thirrje që të dhurohet gjak për viktimat e lënduara.

XS
SM
MD
LG