Ndërlidhjet

Rusia gjobit platformën Telegram


Ilustrim

Një gjykatë në Rusi ka gjobitur aplikacionin e mesazheve Telegram me 800,000 rubla (14,000 dollarë), pasi ai ka refuzuar t’i japë Shërbimit Federal të Sigurisë ruse disa të dhëna të koduara.

Vendimi u mor nga gjykatësja Yulia Danilchik në Gjykatën e Rrethit Meshçanski të Moskës.

Shefi ekzekutiv i Telegramit, Pavel Durov, ka thënë më 27 shtator se Shërbimi Federal i Sigurisë ruse e ka njoftuar atë se firma e tij po shkel ligjet anti-terrorizëm, të cilat kërkojnë nga kompanitë të lejojnë qasjen në komunikimet e koduara.

Durov i ka cilësuar këto ligje si jokushtetuese, ndërsa grupet e të drejtave të njeriut si shkelje mbi privatësinë, që mund të përdoren për të heshtur mospajtimet.

Durov tha të hënën se do të ngrejë një ekip ligjor për të sfiduar veprimet e Qeverisë ruse.

Ai e ka lancuar Telegramin, bashkë me vëllanë e tij, në vitin 2013. Aplikacioni i mesazheve është bërë një forum me ndikim për lajme dhe debate.

XS
SM
MD
LG