Ndërlidhjet

Tillerson lavdëron Indinë, kritikon Kinën


Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson.

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, tha se SHBA do që të thellojë bashkëpunimin me Indinë, në kohën kur po rritet ndikimi i Kinës në Azi.

Ai e përshkroi Indinë si “partner në një marrëdhënie strategjike” dhe tha se SHBA “nuk do ta ketë kurrë marrëdhënien e njëjtë me Kinën, një shoqëri jodemokratike”.

Tillerson tha se Pekini nganjëherë vepron jashtë konventave ndërkombëtare, duke përmendur si shembull kontestet në Detin e Kinës Jugore.

Ai i bëri këto komente në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, me seli në Uashington.

Tillerson do të vizitojë Indinë javën e ardhshme, ndërsa presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë disa shtete aziatike në nëntor, përfshirë Kinën.

XS
SM
MD
LG