Ndërlidhjet

Sulm në dy xhami në Afganistan, të paktën 70 të vrarë


Afganistan

Ministria e Brendshme e Afganistanit tha se të paktën 70 njerëz janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur në dy sulme vetëvrasëse në një xhami shiite në Kabul dhe një xhami sunite në provincën Ghor.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë ende asnjë grup.

Sulmet ndodhën një ditë pasi 43 ushtarë afganë u vranë gjatë një sulmi të talibanëve në provincën jugore Kandahar.

Ndërsa të martën një sulm mbi shtabin e policisë në krahinën Paktia la pas vetes 60 të vrarë dhe 300 të plagosur

XS
SM
MD
LG