Ndërlidhjet

Irani do të rihapë kufirin me rajonin kurd të Irakut


Foto nga arkivi -- Kufiri në mes të Iranit dhe Kurdistanit.

Shefi i forcave të armatosura iraniane, Mohammed Baqeri, ka thënë se vendi do të ripahë kufijtë me rajonin kurd të Irakut në “ditët në vijim”.

Teherani i kishte mbyllur kufijtë me Kurdistanin pas votës së tyre për pavarësi, më 25 shtator.

“Pengesat në kufi në mes të Iranit dhe Irakut kurd do të hiqen në ditët në vazhdim”, ka njoftuar agjencia e lajmeve ISNA më 30 tetor.

Njoftimi i Baqqerit erdhi një ditë pasi lideri kurd i Irakut, Masud Barzani, njoftoi për dorëheqjen e tij.

XS
SM
MD
LG