Ndërlidhjet

Rusi: Përballje në mes të protestuesve dhe policisë në Ditën e Bashkimit


Foto nga protesta në Moskë.

Në një protestë kundër qeverisë, protestuesit po përballen me policinë ruse, në ditën e festës kombëtare, Dita e Bashkimit.

Policia ka ndaluar disa protestues që ishin mbledhur në juglindje të Moskës, në një marsh vjetor rus, e cili filloi përleshjet posa policia ndaloi ata të mbanin pankarta.

Organizatorët thonë se autoritetet kanë lejuar pankartat në protestë, ndërsa edhe qeveria ka dhënë leje zyrtare për prorestën ku janë mbledhur qindra persona.

Dita e Bashkimit është një festë kombëtare ruse, që u themelua nga Kremlini para një dekade.

XS
SM
MD
LG