Ndërlidhjet

Sulm vdekjeprurës kundër policisë në Pakistan


Kueta, Pakistan, 9 nëntor 2017.

Katër policë të Pakistanit, përfshirë një inspektor të lartë, janë vrarë në një sulm të talibanëve në qytetin Kueta.

Sulmuesi vetëvrasës ka pasur në shënjestër makinën që po transportonte zëvendësin e inspektorit të përgjithshëm, Hamid Shakeel, tha policia.

Tre oficerë të tjerë që kanë qenë duke udhëtuar me Shakeelin janë vrarë po ashtu, thanë zyrtarët pakistanezë.

Shakeel ka luajtur rol të rëndësishëm në arrestimin e militantëve dhe të pjesëtarëve të grupeve të vogla separatiste në vitet e fundit, tha policia.

Kueta është kryeqytet i provicës Baluçistan, e cila ka qenë skenë e një kryengritjeje të vogël të grupeve separatiste Baluç. Militantët islamikë po ashtu operojnë në rajon.

XS
SM
MD
LG