Ndërlidhjet

Përmbytje vdekjeprurëse në Greqi


Ilustrim

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e furishëm kanë lënë të vrarë së paku 15 veta në pjesën qendrore të Greqisë, ndërsa kanë shkaktuar edhe dëme të mëdha materiale.

Qytetet industriale Mandra, Nea Peramos dhe Megara, të cilat ndodhen në perëndim të Athinës, janë goditur më së keqi.

Sipas disa njoftimeve, shumica e të vdekurve kanë qenë njerëz të moshuar, trupat e të cilëve janë gjetur benda shtëpive të tyre.

Kryeministri Alexis Tsipras ka shpallur periudhë të zisë kombëtare.

Moti i keq ka përfshirë pjesë të Greqisë që një javë.

XS
SM
MD
LG