Ndërlidhjet

Zimbabve: Partia në pushtet shkarkon presidentin Mugabe


Robert Mugabe

Sipas raportimeve nga Zimbabve, partia në pushtet ka shkarkuar udhëheqësin e saj, presidentin Robert Mugabe.

Zyrtarët e partisë thanë se partia ZANU-PF, në një takim urgjent më 19 nëntor, zëvendësoi Mugabe me nënpresidentin e shkarkuar ai një javë më parë, Emmerson Mnangagëa.

Sipas njoftimeve, edhe bashkëshortja e Mugabes Grace u përjashtua nga partia.

Më 18 nëntor, dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit, Harare, për të protestuar kundër Mugabes pas viteve të vështirësive ekonomike dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut.

Ushtria e Zimbabve mori pushtetin në një grushteti, më 15 nëntor duke e dërguar presidentin 93-vjeçar, Mugabe në arrest shtëpie dhe duke burgosur disa prej aleatëve të tij.

Ky veprim erdhi pasi Mugabe shkarkoi Mnangagëa, i cili u pa si një trashëgimtar i presidentit, duke lënë Grace Mugabe, 52 vjeç, si zëvendësuese e burrin e saj.

XS
SM
MD
LG