Ndërlidhjet

Iran: Akuzat e Ligës Arabe “përplot me gënjeshtra”


Liga Arabe në Kajro

Irani ka kritikuar një rezolutë të Ligës Arabe që akuzon Teheranin dhe aleatët libanezë shiit të grupit Hizballah për destabilizim të rajonit, duke e quajtur atë “përplot me gënjeshtra”.

Zëdhënësi i ministrit të Jashtëm, Bahram Ghasemi, i ka bërë këto komente një ditë pasi ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe e akuzuan Iranin për “agresion” kundër vendeve arabe dhe ëshë zotuar se do ta dërgoj këtë çështje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Ghasemi theksoi se deklaratat e Ligës Arabe ishin produkt i “presionit dhe propagandës” arabe, raportojnë mediet shtetërore të Iranit.

Këto zhvillime erdhën erdhën në kohën e tensioneve në mes të Arabisë Saudite dhe Iranit, rreth Libanit dhe konfliktit në Jemen.

Zëdhënësi i bëri thirrje Riadit të ndalojë, atë që ai e quajti agresion në Jemen, ku koalicioni arab po mbështetë qeverinë kundër forcave Huthi, të mbështetura nga Irani.

XS
SM
MD
LG