Ndërlidhjet

Nivel i lartë i rrezikut nga vullkani në Indonezi


Foto nga mali Agung në Indonezi.

Afro 100 mijë njerëz janë evakuar nga mali Agung në Bali, pas frikës nga shpërthimi i mundshëm i vullkanit.

Autoritetet indoneziane kanë paralajmëruar rrezik të shkallës së lartë dhe kanë zgjëruar zonën që konsiderohet e rrezikshme përreth pjesës vullkanike.

Aeroporti i ishullit është mbyllur, duke lënë në pritje mijëra turistë.

Sipas autoriteteve, është parë gaz i zi dhe flakë deri në 3.400 metra.

Zyrtarët kanë paralajmëruar banorët të qëndrojnë larg gurëve afër malit ku është ndezur vullkani

XS
SM
MD
LG