Ndërlidhjet

Kryetari i Londrës kërkon që të anulohet vizita e Trumpit


Kryetari i Londrës, Sadiq Khan (majtas) dhe presidenti i SHBA-së, Donald Trump (djathtas)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka nxitur reagime të shumta pasi më 29 nëntor ka postuar video anti-myslimane në Twitter, të cilat fillimisht ishin postuar nga një grup britanik iekstremit të djathtë.

Kryetari i Londrës, Sadiq Khan ka akuzuar Trumpin se me ripostimin e këtyre videove ka tradhtuar“marrëdhënien e veçantë” në mes të Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Khan i është bashkuar një numri të politikanëve të tjerë britanikë, të cilët po bëjnë thirrje që Trump të anulojë vizitën në Britani.

Lideri i partisë Liberale-Demokrate, që është në opozitë, Vice Cable ka thënë se partia e tij mbështet një peticion, të publikuar online, përmes së cilit i kërkohet kryeministres Theresa May të anulojë ftesën që Trump të vizitojë Britaninë.

Në ndërkohë, Trump ka reaguar, pasi zëdhënësi i kryeministres May ka thënë se presidenti amerikan kishte bërë “gabim” që ka postuar ato video në rrjetin social Twitter.

“Theresa, mos u përqendro në mua, përqendrohu në terrorizmin radikal islamik që po ndodh brenda Mbretërisë së Bashkuar”, ka shkruar në Twitter, president Trump.

XS
SM
MD
LG