Ndërlidhjet

Talibanët sulmojnë kampusin e një universiteti në Pakistan


Peshauar, Pakistan, 1 dhjetor 2017.

Sulmues talibanë, të veshur me burka, sulmuan sot kampusin e një universiteti të bujqësisë në veriperëndim të Pakistanit, duke plagosur së paku pesë veta, thanë zyrtarët.

Shërbimi për media i ushtrisë tha se policia dhe trupat e armatosura i kanë vrarë të gjithë sulmuesit në Drejtorinë e Institutit të Bujqësisë, në qytetin Peshauar.

Talibanët pakistanezë “Tehrik-e Taliban Pakistan” e morën përgjegjësinë për sulmin.

Në dhjeor të vitit 2014, ky grup ka vrarë 134 fëmijë në Shkollën Publike Ushtarake të Peshauarit.

Talibanët pakistanezë po luftojnë për të rrëzuar qeverinë dhe për të instaluar një interpretim strikt të ligjit islam.

Ata janë të lidhur ngushtë me kryengritësit afganë talibanë.

XS
SM
MD
LG