Ndërlidhjet

Austri: Një gjykatë e refuzon kërkesën për ekstradim të një oligarku


Dmytro Firtash

Një gjykatë në Vjenë mbrëmë e ka hedhur poshtë kërkesën e Spanjës për ekstradim të oligarkut ukrainas, Dmytro Firtash, duke thënë se Madridi nuk ka paraqitur prova të mjaftueshme për lidhjen e Firtashit me krimet e dyshuara.

Miliarderi Firtash, 52 vjeçaar, ballafaqohet, po ashtu, me kërkesë për ekstradim nga Shtetet e Bashkuara, ku ai akuzohet për përpjekje për pagesë të 18.5 milionë dollarëve ryshfet, me qëllim që të fitonte të drejta për miniera në Indi.

Firtash i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat dhe thotë se ato janë të motivuara politiksht dhe synojnë kufizimin e ndikimit të tij politik në Ukrainë.

Firtash ishte donatori kryesor për ish-presidentin e Ukrainës, Viktor Yanukovich, i cili mbështetj nga Rusia, para se ai të përmbysej në shkurt të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG