Ndërlidhjet

Irani konfirmon dënimin me vdekje për akademikun iraniano-suedez


Studiuesi iraniano-suedez, Ahmadreza Djalali së bashku me gruan e tij, foto nga arkivi

Gjykata Supreme e Iranit, ka konfirmuar se ka mbështetur dënimin me vdekje kundër akademikut iraniano-suedez, i cili është akuzuar për spiunazh.

Studiuesi i Institutit Karolinksa në Stokholm, Ahmadreza Djalali, është arrestuar në prill të vitit 2016, gjatë një vizite në Teheran, për spiunazh dhe “urrejtje ndaj Zotit”, krim i cili në Iran mund të rezultojë me dënim me vdekje.

Gjatë një trasmetimi në televizionin e kontrolluar nga shteti, Djalali ka pranuar se i ka dhënë informacione një shërbimi të jashtëm të inteligjencës për shkencëtarët e sektorit bërthamor iranian, të cilët më vonë janë vrarë.

Mirëpo përmes një audio incizimi, Djalali ka thënë se këto deklarata i ka thënë nën presion psikologjik.

Ai i ka hedhur poshtë akuzat më herët.

Gjatë vendimit të Gjykatës Supreme është thënë se Djalali ka punuar me qeverinë izraelite.

Sipas raportimeve Djalali ka pranuar se është takuar me agjentët e Mossadit për t’iu dhënë informacione për planet bërthamore të Iranit dhe ka ndihmuar në shpërndarjen e virusit nëpër kompjuterët e ministrisë së Mbrojtjes.

XS
SM
MD
LG