Ndërlidhjet

Serbi: Janë gjetur 25 tonë të materialeve ilegale toksike


Pamje nga një fshat në afërsi të qytetit Obrenovac në Serbi

Zyrarët e Serbisë thonë se kanë zbuluar depo të materialit me shkallë të lartë toksike, i vendosur në mënyrë ilegale në kontejnerë në një pronë private afër kryeqytetit, Beograd.

Ministria e ambientit e Serbisë ka njoftuar mbrëmë se depotë e fshehta me afro 25 tonelata të mbeturinave kimike ishin vendosur në një gropë në territorin e qytetit Obrenovac, afro 50 kilometra në jugperëndim të Beogradit.

Një zyrtar i ambientit u tha gazetarëve se ky aksion i policisë ka ndihmuar në shmangien e një “katastrofe ambientale”.

Zyrtarët thanë se po zhvillohen teste për të përcaktuar nëse këto mbeturina e kanë helmuar tokën dhe puset në afërsi.

Policia tha se pronari i kapacitetit, ku është gjetur ky material, është arrestuar dhe ai mund të ballafaqohet me akuza për rrezikim të sigurisë publike.

XS
SM
MD
LG