Ndërlidhjet

Misioni i OSBE-së dënon vrasjen e Ivanoviqit


Jan Braathu

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë (Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë), ambasadori Jan Braathu, tha se është i tronditur dhe i pikëlluar thellë nga lajmi për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, në veri të Mitrovicës.

“Ka qenë një nga përfaqësuesit më të shquar të serbëve të Kosovës gati dy dekada. Ai ka treguar angazhim të palodhur për të mirën e komunitetit të tij dhe ka qenë bashkëbisedues i respektuar në Kosovë”, tha Braathu.

Sipas tij, vrasja e Ivanoviqit shkakton “ankth të thellë”.

Ivanoviq ka vdekur mëngjesin e sotëm, pasi është qëlluar me armë zjarri para zyrës së tij në veri të Mitrovicës.

Për më shumë lexoni këtu.

XS
SM
MD
LG