Ndërlidhjet

Tërmeti në Alaskë shkakton alarm për cunami


Ilustrim

Alarm për cunami është lëshuar pas një tërmeti prej 7.9 shkallësh të Richterit që ka goditur bregdetin e Alaskës në Shtetet e Bashkuara.

Tërmeti ka goditur rreth 300 kilometra në juglindje të ishullit Kodiak, në një thellësi prej 10 kilometrash, tha Instituti Gjeologjik i SHBA-së.

Shërbimi Kombëtar i Motit në SHBA tha se alarmi është në fuqi për zonat që përfshijnë Kaliforninë, brigjet e Kolumbisë Britanike dhe Alaskën.

Njerëzve u është kërkuar të gjejnë strehim në zona më të larta.

Qendra Paralajmëruese për Cunami tha se bazuar në parametrat paraprakë të tërmetit "valët e rrezikshme të cunamit janë të mundshme".

XS
SM
MD
LG