Ndërlidhjet

Paris: Zyrtarët amerikanë dhe francezë bisedojnë për Iranin


Rex Tillerson dhe Jean-Yves Le Drian (djathtas) para takimit të sotëm në Paris

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, po takohet me ministrin e jashtëm franecz, Jean-Yves Le Drian, derisa administrata e Shtetevetë Bashkuara po i vazhdon përpjekjet për t’i bindur aleatët evropianë për shqyrtimin e “të metave” në marrëveshjen atomike të Iranit me fuqitë botërore.

Para takimit me Tillersonin në Paris, Le Drian deklaroi se nënshkruesit e marrrëveshjes madhore të vitit 2015, me të cilën kufizohet programi atomik iranian në këmbim për lehtësim të sanksioneve, “duhet të mbesin në fjalët e tyre”.

“Ky është parim themelor për të cilin ne jemi shumë të vendosur, kjo është mbështetje e marrëveshjes”, tha ministri francez, duke shtuar se Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike e Kombeve të Bashkuara, ka thënë se Teherani po bashkëpunon me këtë marrëveshje.

Pas takimit të djeshëm në Londër, me zyrtarët e lartë britanikë, përfshirë kryeministren, Theresa May, sekretari Tillerson tha se Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe Gjermania, kanë “pikëpamje të përbashkët se ekzistojnë disa fusha të marrëveshjes ose disa fusha të sjelljes së Iranit, që duhet të shqyrtohen”.

XS
SM
MD
LG