Ndërlidhjet

Gjermani: Liderët janë optimistë për arritjen e koalicionit


Angela Merkel dhe lideri i SPD-së Martin Schulz gjatë një takimi të mëparshëm

Liderët e partive kryesore politike në Gjermani thonë se janë optimistë për finalizimin e marrëveshjes për formimin e “koalicionit të madh”.

Përfaqësuesit e partisë Unioni Demokratik Kristian (CDU) i kancelares, Angela Merkel, pastaj të partisë Unioni Social Krisitan (SCU) dhe Social Demokratët e krahut të majtë (SPD), planifikojnë të takohet ndaras gjatë ditës së sotme, për tu përgatitur për rundin final gjatë fundjavës.

Partitë e kanë caktuar afatin deri më 4 shkurt për arritjen e marrëveshjes për koaliconin qeverisës, derisa Angela Merkel mbetet kancelare.

Andreas Scheuer nga SCU tha se është optimist përkundër pengesave që ende duhet të kapërcehen.

XS
SM
MD
LG