Ndërlidhjet

Putini lartëson Betejën e Stalingradit: Të rritemi në nivelin e baballarëve


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, vizitoi qytetin e njohur dikur si Stalingrad, ku mori pjesë në festimet me rastin e 75-vjetorit të njërës prej betejave më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore.

Beteja për Stalingradin “i ka hapur rrugë shkatërrimit të plotë të armikut”, tha Putin.

Ai falënderoi veteranët e luftës dhe u bëri thirrje rusëve që të ndërtojnë të ardhmen e vendit të tyre në, siç tha, themelet që ata kanë hedhur.

“Në veprimet tona, duhet të rritemi në nivelin e arritjeve të baballarëve dhe gjyshërve tanë”, tha Putin.

Beteja pesëmuajshe për Stalingradin është bërë simbol i rezistencës sovjetike përballë nazistëve më 1942-43 dhe ka shënuar një pikë të madhe kthese në luftë.

Mbi një milion njerëz besohet të kenë vdekur në gjakderdhjen në Stalingrad. Ky qytet sot njihet si Volgograd.

XS
SM
MD
LG