Ndërlidhjet

Shtatë persona të arrestuar pas rrahjes së gruas afgane


Pamje të protestave pas vrasjes së 27 vjeçares, Farkhunda në Afganista, foto nga arkivi

Zyrtarët afganë kanë thënë se shtatë burra janë arrestuar, nën dyshimin se kanë qenë të përfshirë në rrahjen e një gruaje, në një incident të publikuar në rrjetet sociale javën e kaluar.

Të arrestuarit janë të afërm të viktimës, ka thënë një zëdhënës i provincës Takhar për Shërbimin e Afganistanit të Radios Evropa e Lirë.

Rrahja është raportuar të ketë ndodhur në dhjetor në distriktin Chah Aab në verilindje të provincës.

Në video shihet një grua e mbuluar në një burka të kaltër e cila rrahet brutalisht nga një turmë burrash.

“Burrat e arrestuar janë të afër të gruas”, e cila tani është në një shtëpi të sigurtë në qendër të provincës”, ka thënë zëdhënësi i guvernatorit, Sunatullah Temor.

Dëshmitarët kanë thënë se gruaja 22 vjeçare është ndëshkuar pas një urdhëri të klerikëve lokalë, të cilat e kishin cilësuar atë të fajshme për lidhje jashtëmartesore, derisa burri i saj ishte në Iran.

Turma rrah brutalisht gruan afgane
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Këto përvoja nuk janë të pazakonshme në Afganistan. Në vitet e fundit është raportuar edhe për shumë gra të tjera që janë përballur me ndëshkim publik për krime të supozuara morale.

Një nga rastet më të përmendura ka qenë vrasja e dhunshme e 27 vjeçares, Farkhunda Malikzada, e cila është rrahur për vdekje nga turma në Kabul, e cila është akuzuar rrejshëm për djegie të kopjes së Kuranit.

Vdekja e saj më 2015 kishte ngjallur protesta kombëtare dhe zemërim brenda shtetit.

XS
SM
MD
LG