Ndërlidhjet

Macron i kërkon Putinit të kontribuojë në përfundimin e krizës në Siri


Presidenti francez, Emmanuel Macron (djathtas) dhe presidenti rus, Vladimir Putin, foto nga arkivi

Presidenti francez, Emmanuel Macron i ka thënë presidentit rus, Vladimir Putin të bëjë gjithçka që mundet për të siguruar që qeveria siriane t’i japë fund krizës humanitare në Ghoutën Lindore dhe Idlib, ëshë thënë në deklaratën e pallatit Elysee.

Përmes një bisede telefonike, Macron i ka thënë Putinit se janë të domosdoshme bisedimet për paqe, si dhe ka shprehur shqetësimet për shenjat e përdorimit të bombave të klorit kundër civilëve në javët e fundit, transmeton Reuters.

“Presidenti ka theksuar nevojën e tejkalimit të pengesave që bllokojnë negociatat dhe të fillojnë një proces të besueshëm politik në javët në vijim”, është thënë në deklaratën e presidencës franceze.

Duke qëndruar pranë Putinit në verën e kaluar në Versajë, Macron ka thënë se çdo përdorim i armëve kimike përbën, “linjë të kuqe”, dhe se Parisi mund të lansojë sulme ajrore kundër caqeve që ka në Siri, nëse situata përshkallëzohet.

XS
SM
MD
LG