Ndërlidhjet

Gjermani: Sulmi kibernetik i supozuar rus cilësohet "i dëmshëm"


Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maizier, foto nga arkivi

Një sulm masiv kibernetik i raportuar gjatë kësaj jave në qeverinë gjermane është cilësuar të ketë qenë “serioz”, “i dëmshëm” dhe që ka qenë në vazhdimësi, kanë thënë zyrtarët dhe ligjvënësit gjermanë.

Komentet në një takim emergjent në Komitetin e Kontrollit të parlamentit në Berlin, kanë vënë në kontraditë deklaratat e mëparshme të qeverisë se rreziku për sigurinë është “izoluar dhe tani është nën kontroll”.

Ministri në largim i Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Thomas de Maiziere e ka quajtur sulmin kibernetik “të sofistikuar teknikisht” dhe “akt serioz”, i cili sipas tij është planifikuar për një kohë të gjatë.

Mediat gjermane, duke cituar zyrtarë anonim dhe disa dokumente, kanë raportuar më 1 mars, se sulmi duket të ketë ardhur nga një grup rus i quajtur “Snake” apo “Turla”, të cilat kanë qenë aktive nga viti 2005.

Raportet e mëparshme kanë akuzuar grupe të tjera ruse siç është “APT28”, e cila besohet të ketë lidhje me agjencinë e inteligjencës ruse dhe më parë është akuzuar për sulmet në fushatën e demokrates Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Burimet e sigurisë i kanë thënë dpa-së, se sulmi duket të ketë qenë në vazhdimësi nga fundi i vitit 2016.

“Kjo konfirmon atë që kemi thënë një kohë të gjatë”, ka thënë De Maiziere.

“Palë të ndryshme me qëllime të ndryshme rrezikojnë sigurinë tonë kibernetike”, ka thënë ai.

Bundestagu gjerman ka qenë cak i një sulmi masiv kibernetik më 2015, për të cilin është fajësuar “Fancy Bear”.

Pavarësisht frikës se informacionet e marra nga ky sulm mund të përdorën për të ndikuar në zgjedhjet e vitit të kaluar në Gjermani, të njëjtat nuk janë prezantuar asnjëherë.

XS
SM
MD
LG