Ndërlidhjet

Në Itali sot mbahen zgjedhjet parlamentare


Lideri italian, Silvio Berlusconi duke folur në një organizim parazgjedhor në Milano, foto nga arkivi

Italianët kanë nisur të votojnë sot në zgjedhjet parlamentare.

Në garë janë partitë e ekstremit të djathtë dhe ato populiste, duke përshirë koalicionin e Silvio Berlusconit, që ka shërbyer si kryeministër për tri mandate dhe aleancën e qendrës së majtë e cila kërkon fitojë të drejtën për krijimin e qeverisë së re.

Sipas analistëve votat mund të ndahen në mes të Lëvizjes Pesë Yjet, asaj kundër migrimit Partia e Lidhjes, partisë së Berlusconit Forza Italia dhe Partisë Demokratike.

Rezultatet preliminare pritet të bëhen të ditura më 5 mars.

Berlusconi, 81 vjeçar e ka të ndaluar kandidimin për shkak të një dënimi për mashtrim me taksa. Mirëpo ai pritet të ketë një rol kyç në qeverinë e ardhshme, mbrapa të nominuarit për kryeministër, Antonio Tajani.

Në rast se asnjëra nga partitë nuk i fiton votat e mjaftueshme, partitë mund të tentojnë të krijojnë koalicion me njëra-tjetrën, apo presidenti, Sergio Mattarella, mund të formojë një qeveri të përkohshme dhe të kërkojë zgjedhje të reja.

Në sondazhet e bëra para zgjedhjeve, koalicioni i Berlusconit ka fitur rreth 37 përqind.

Fushata është karakterizuar me përplasjet në mes të së djathtës ekstreme dhe aktivistëve antifashistë.

XS
SM
MD
LG