Ndërlidhjet

Tillerson anulon aktivitetet në Afrikë për arsye shëndetësore


Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, foto nga arkivi

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka anuluar takimet e planifikuara për ditën e sotme, në ditën e dytë të vizitës së tij në Kenia, sepse nuk është ndjerë mirë, ka thënë zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Steve Goldstein.

“Sekretari nuk është ndjerë mirë, pas disa ditëve që ka punuar gjatë në çështje madhore sa ka qenë në SHBA siç është Koreja Veriore dhe ka anuluar takimet e ditës së sotme”, u ka thënë Goldstein gazetarëve, pasi është duke shoqëruar Tillersonin në vizitën e tij.

“Disa organizime do të vazhdojnë pa të, ndërsa të tjerat jemi duke shikuar nëse mund t’i planifikojmë sërish”, ka thënë ai.

Më vonë zëdhënësi ka treguar se është përmirësuar shëndeti i Sekretarit.

“Sekretari është duke u ndjerë mirë dhe do të vazhdojë normalisht aktivitetet e tij nesër”, ka shtuar ai.

Tillerson, 65 vjeçar është në udhëtimin e tij të parë diplomatik në Afrikë.

XS
SM
MD
LG