Ndërlidhjet

Rritet numri i viktimave nga zjarri në Siberi


Ka shkuar në 64 numri i viktimave nga zjarri në një qendër tregtare në qytetin Kemerovo të Siberisë.

“Fatkeqësisht, duhet të themi se 64 persona janë vrarë”, ka thënë ministri i Çështjeve Emergjente, Vladimir Puchkov.

Zjarri ka kapluar qendrën tregtare në Kemerov më 25 mars.

Dhjetëra të vdekur nga zjarri në një qendër tregtare në Siberi
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

Zëdhënësja e komitetit federal të hetimeve, Svetlana Petrenko ka thënë se edhe 44 persona të tjerë kanë kërkuar ndihmë mjekësore.

Shkaku i zjarrit nuk është bërë menjëherë publik, ndërkaq autoritetet kanë nisur një hetim për këtë tragjedi.

Në mesin e viktimave besohet se janë dhjetëra fëmijë.

Katër persona janë ndaluar nga policia dhe po merren në pyetje, përfshirë edhe udhëheqësinë e kompanisë që menaxhonte qendrën tregtare, ka njoftuar komiteti për hetime.

Ndërkaq, edhe 41 fëmijë besohet se janë në mesin e personave të zhdukur.

XS
SM
MD
LG