Ndërlidhjet

Opozita turke del me kandidat kundër Erdoganit


Recep Tayyip Erdogan

Partia kryesore opozitare e Turqisë, Partia Republikane Popullore, shpalli kandidatin e saj që të sfidojë presidentin Recep Tayyip Erdogan në zgjedhjet presidenciale, muajin e ardhshëm.

Muharrem Ince është laik dhe kritik i fuqishëm i Erdoganit.

Ai ka qenë deputet qysh në vitin 2002.

Partia Republikane Popullore planifikon të bashkohet për herë të parë me partitë e krahut të djathtë, me shpresën për të mundur Erdoganin.

Partia e Erdoganit për Drejtësi dhe Zhvillim e ka shumicën në Parlament.

Erdogan i ka thirrur zgjedhjet e parakohshme presidenciale për të çimentuar pozicionin e tij me fuqi të zgjeruara.

Zgjedhjet parlamentare do të mbahen në të njëjtën ditë - më 24 qershor.

Laikët janë kundër agjendës së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, për të cilën thonë se po e islamizon shtetin.

XS
SM
MD
LG