Ndërlidhjet

Iraku kryen sulme ajrore ndaj IS-it në Siri


Fotografi nga arkivi

Avionët luftarakë irakianë kanë kryer sulme që kanë pasur për cak komandantë të grupit militant Shteti Islamik (IS) në lindje të Sirisë.

Kështu ka thënë zyra e kryeministrit irakian, Haider al-Abadi, përmes një njoftimi për media.

Sulmet ajrore kanë goditur komandantët e IS-it në jug të qytetit Deshaisha, thuhet në njoftim.

“Ky pozicion është shkatërruar plotësisht”, thuhet tutje në njoftim.

Iraku ka kryer sulme ajrore kundër IS-it në Siri disa herë vitin e kaluar. Këto sulme janë kryer me miratimin e Qeverisë së presidentit sirian, Bashar al-Assad dhe koalicionit që udhëheq SHBA-ja kundër grupit militant.

Kryeministri i Irakut, Abadi kishte shpallur fitoren ndaj IS-it në muajin dhjetor.

Por, grupi ekstremist vazhdon të paraqes rrezik, pasi ka nën kontroll disa territore në kufi me Sirinë dhe po vazhdon të kryejë bombardime përgjatë Irakut.

XS
SM
MD
LG